home Mjekesia Islame Ndiheni të fryrë? Ja cili mund të jetë shkaku i vërtetë dhe receta që do të lehtësojë barkun tuaj!

Ndiheni të fryrë? Ja cili mund të jetë shkaku i vërtetë dhe receta që do të lehtësojë barkun tuaj!

Ka njerëz që ndihen të fryrë gjatë gjithë kohës, që do të thotë se diçka po shqetëson sistemin e tyre të tretjes. Sipas mjekëve ,fryrja është rezultat i gazrave të bllokuara në stomak që lidhet me mënyrën se si dhe cfare hani.Njerëzit zakonisht nuk shqetësohen shumë kur stomaku i tyre është i fryrë, edhe nëse kjo ndodh shpesh. Ata besojnë se është normale por në realitet, fryrja mund të ndodhë si rezultat i një numri arsyesh dhe disa prej tyre duhet të trajtohen. transmeton 10gjera.com.Disa nga arsyet pse stomaku juaj ndjehet i fryre gjate gjithe kohes:Kapsllëk
Kapsllëku mund të zgjidhet duke ngrënë më shumë fibra. Kur jeni kaps, gazrat shkaktojne fryrje. Filloni të rritni gradualisht sasinë e fibrave në dietën tuaj , sepse nëse papritmas bombardoni organizmin tuaj me fibra, ajo mund t’i bëjë gjërat edhe më keq. Konsumoni ‘smoothies’, manaferra dhe buke gruri.
Sheqerna te teperta
Nëse dieta juaj është e pasur me sheqerna, ju patjetër do të ndiheni të fryrë. Zgjidhni ne vend te sheqerit dhe alkolit ,fruta dhe perime.
Niveli i larte i stresit
Fryrja mund të ndodhë si rezultat i stresit të tepert. Nëse jeni të stresuar, truri juaj nuk lejon që trakti i tretjes të funksionojë siç duhet dhe kjo mund të çojë në gazra te bllokuara.
Sasi të pamjaftueshme të ujit
Nëse doni që trupi juaj të funksionojë siç duhet, ju duhet të siguroheni qe te jete i hidratuar. Nëse jeni dehidratuar, mund të shkaktojë një numër problemesh shëndetësore, përfshirë frymëmarrjen. Sasia minimale ditore e ujit, sipas rekomandimeve të mjekut, është 6-8 gota. Filloni të pini më shumë ujë dhe gjendja duhet të përmirësohet.
Hani shumë shpejt
Nëse ju jeni një nga ata njerëz qe hane shume shpejt,ndoshta ndjeheni te fryre gjatë gjithë kohës. Filloni të hani dhe te pini më ngadalë dhe përtypni ushqimin tuaj si duhet. transmeton 10gjera.com.Menyra e meposhtme do t’ju ndihmoje te shmangni fryrjen:Do t’ju duhet:Një lugë gjelle xhel Aloe Vera
1 kastravec
1/2 gote uji
1 luge gjelle xhenxhefil
1 limon
Një tufe majdanoz
Pergatitja:

Hidhni të gjithë përbërësit në një blender,derisa te formohet nje mase homogjene dhe derdheni masen në një gotë . Pijeni menjëherë dhe vazhdoni trajtimin për aq kohë sa ta ndjeni te nevojshme. transmeton 10gjera.com

Helicobacter pylori
Ju ndoshta keni dëgjuar për Helicobacter pylori (H. pylori), një bakter që infekton muret e stomakut tuaj dhe shkakton të gjitha llojet e problemeve përfshirë ulçerat e stomakut. Përveç ulcerave, H. pylori mund të shkaktojë një bollëk të problemeve të tjera shëndetësore si:humbja e oreksit të përziera humbje peshe e pashpjegueshme
fryrje
Zakonisht ky problem menaxhohet me antibiotikë, por disa njerëz nuk pëlqejnë të marrin antibiotikë për çdo gjë pasi mund të përballojnë efekte anësore të padëshiruara.H. PYLORI mund te trajtohet me menyra natyrale:Mjalte manuka
Sipas një numri studimesh ky lloj mjalti eliminon të gjitha bakteret në stomakun tuaj. Konsumojeni 3 herë në ditë, duke lyer nje fete buke te thekur me një lugë çaji mjaltë. transmeton 10gjera.com.
Lëng boronice
Sipas një studimi të kryer në Kinë, konsumimi i lëngut të boronicës mund të reduktojë numrin e baktereve me 14%.
Probiotike
Probiotikët janë të mira për çdo problem të tretjes që ju mund të keni.Probiotiket kane ndihmuar shumë ne zgjidhjen e ketij problemi pasi nuk ka efekte anësore negative.
Caji jeshil gjithashtu njihen per efektet pozitive në trajtimin e këtij bakteri kryesisht falë efekteve të tyre antibakteriale. transmeton 10gjera.com./©10gjera.com
përktheu j.memeli/