Çfarë janë melekët dhe si janë krijuar?

Të flasësh mbi melekët është gjë shumë e bukur, pasi janë krijesa të dashura për çdo njeri. Kur u pyet Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel- lem] se ç’është besimi, ai menjëherë pas Zotit rradhiti besimin në melekët e Tij. Ato janë krijesa të krijuara nga drita. Thotë profeti Muhammed [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]:”Melekët janë krijuar …

Elvis Naçi kështu e gëzon gruan e tij

Elvis Naçi kështu e gëzon gruan e tij, Është një nga hoxhallarët më të komentuar shqiptar. Fjala është për Elvis Naçin i cili përpos se me aktivitetin e tij nëpër xhamia, mjaft aktiv është edhe me rrjetet sociale, shkruan lajmi.net, Krahas videove ku ndanë me ndjekësit ligjëratat e tij, Elvisi shpesh publikon foto edhe me …

A e dini se çka i ndodh shejtanit kur thua Bismilah..

A e dini se çka i ndodh shejtanit kur thua Bismilah.. Kur të thuash Bismilah, shejtani bëhet i vogël sa një mizë M.I Imam Ahmedi transmeton në Musnedin e tij se një njeri që kalëronte pas profetit ka thënë: “Kafsha e Profetit mori në thua dhe unë thashë “Shejtani i mallkuar”. Profeti tha: “Mos thuaj …

Dy Lugë Vaj Ulliri Zbutin Dhimbjet e Artritit

Artriti është një gjendje e zakonshme, e cila prek njerëzit e të gjitha moshave, sipas NHS-së. Simptomat përfshijnë dhimbje në nyja, inflamacion dhe të nxehtë rreth zonave që janë prekur nga sëmundja. Aktualisht nuk ka kurë kundër artritit, por zgjedhja e një diete të caktuar mund të ngadalësojë progresin e sëmundjes. Pacientët mund të përfitojnë …

Nga Msc. Av. Rovena TUJANI-KLINAKU: Mbulesa islame përtej paragjykimeve

Sapo përmendet shamia (hixhabi, mbulesa, shalli, veli), menjëherë shoqërohet me paragjykime të tilla si, prapambetje, injorancë, shtypje, ndikim, shpërlarje truri, etj. Sigurisht që ky është paragjykimi që mund të ketë një person i cili ka informacion për femrën me mbulesë vetëm nëpërmjet mediave. Sipas studimeve, thuhet se rreth 90 % e informacioneve që jepen në …

Gati e shita Islamin për 20 cent !

Në xhaminë e Londrës merr detyrën një imam i ri.Ky imam sa herë që shkonte për në xhami, udhëtonte me autobus të njëjtë dhe në shumicën e rasteve takohej me shoferin e njëjtë. Një ditë, në autobus, pasi e paguan biletën, shoferi ia kthen kusurin, por 20 centë më tepër se sa duhet. Imami këtë …

Një tregim interesant!

“Përse e lexojmë Kur’anin kur nuk kuptojmë as një fjalë Arabisht? Një amerikan i moshuar mysliman, jetonte në një fermë në lindje të maleve Kentaki (Kentucky) së bashku me nipin e tij. Çdo mëngjes, gjyshi zgjohej herët në mëngjes, ulej në tavolinën e kuzhinës dhe lexonte Kur’an. Nipi i tij, dëshironte të bëhej sikur ai …