Lirohen të pafajshmit e “Grupit të Kumanovës” (Video)

Po përqafojnë fëmijët e tyre. Këtë moment e kanë pritur dy vjet e gjysmë që të shijojnë lirinë, tre të burgosurit nga rasti i “Lagjes së Trimave”. Besnik Ajdini, Fazli Osmani dhe Besnik Bajrami në orën 17:00 të së martës u liruan nga qendra e paraburgimit të Shkupit. Kjo ndodhi në ditën e 6-të pas …

E tmerrshme,Vdes një 31 vjeçar në vendin e punës

Një burrë në Istog ka ndërruar jetë aksidentalisht derisa ishte duke punuar. Nga lëndimet që ka marrë viktima nuk ka mundur të mbijetojë dhe rrugës për në spital ka ndërruar jetë, njofton Klan Kosova. “Ju njoftoj se rreth orës 10 të ditës së sotme kemi marrë informatën nga qytetarët për një vdekje ku menjëherë njësitet …

Myslimanja dhuron 1 dollar për çdo mesazh urrejtjeje që merr në rrjetet sociale

Akademikja myslimane nga Australia, Susan Carland, është zotuar që do të dhurojë një dollar australian për organizatën bamirëse UNICEF për çdo mesazh urrejtjeje që pranon në rrjetin social Twitter. Për “Sunday Morning Heralde” ajo ka thënë se “rregullisht marr mesazhe urrejtjeje në Twitter dhe Facebook nga luftëtarët e guximshëm që fshihen prapa llogarive anonime të …

Nga e ka marr emrin Dinari?

Quhet dinar ngase ёshtё ‘din’ dhe ёshtё ‘naar’. Din: fe. Naar: Zjarr i Xhehenemit. Ibn Kethiri thotё: “Nё qoftё se e fitoni me tё drejtё, ai ёshtё pjesё e fesё, por nё qoftё se e fitoni nё mёnyrё tё ndaluar, atёherё ai ҫon drejt Zjarrit tё Xhehenemit.” Burimi: Tefsiri i Ibn Kethirit (3/75) Huazim

Shqiptari më i vuajtur në botë që bëri dyfishin e burgut të Mandelës. Fati i tmerrshëm i Samiut që nuk doli gjallë…

Hyri në burg në moshën 24-vjeçare. Vdiq aty në moshën 67-vjeçare. Fotoja e parë është bërë pak kohë pas hyrjes në burg, ndërsa e dyta pak vite para vdekjes. U dënua tri herë për arsye politike… Në asnjë vend të Lindjes komuniste nuk mund të gjesh shembuj të tillë. -shkruante para pak kohësh në rrjetin …

Sulmohet Arabia Saudite (qenda e Islamit) me rakera balistike (video)

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur pak minuta më parë (të shtunën në mbrëmje) në periferi të kryeqytetit të Arabisë Saudite, Riad. Siç raporton Al Jazeera, përgjegjësinë për sulmin e kanë marrë rebelët e njohur me emrin “Houthi” nga Jemeni. “Houthi” është një grup rebel ushtarak që vepron në Jemen. Rebelët “Houthi” kanë thënë se …

Ja për çfarë bën thirrje Papa,si duket e kanë kuptuar se nuk ka zgjidhje pos Islamit

Papa bën thirrje që priftërinjve t’u lejohet martesa     Papa Françesku dëshiron që klerikëve katolikë romakë t’iu lejojë martesën. Ai ka kërkuar që të fillohet me debat rreth mundësisë që klerikëve katolikë romakë në Brazil t’iu lejohet martesa, lajmërojnë burimet nga Vatikani. Është e njohur se, për shembull, në Afrikë, shumë priftërinj kanë të dashura …