Dy Lugë Vaj Ulliri Zbutin Dhimbjet e Artritit

Artriti është një gjendje e zakonshme, e cila prek njerëzit e të gjitha moshave, sipas NHS-së. Simptomat përfshijnë dhimbje në nyja, inflamacion dhe të nxehtë rreth zonave që janë prekur nga sëmundja. Aktualisht nuk ka kurë kundër artritit, por zgjedhja e një diete të caktuar mund të ngadalësojë progresin e sëmundjes. Pacientët mund të përfitojnë …

Ja 5 shenjat alarmuese që tregojnë se nuk keni oksigjen të mjaftueshëm në gjak…

Oksigjeni është një nga elementet më me tepricë në univers. Është pak ironike, që njerëzit që kanë probleme me frymëmarrjen nuk mund ta marrin atë mjaftueshëm. Frymëmarrja është një veprim i pavullnetshëm që bëjnë trupat tanë kur jemi apo jo të ndërgjegjshëm se po marrim frymë. Trupat tanë kanë nevojë për oksigjen për të mbijetuar, …

Gjithçka që duhet të dini për helmimin nga ushqimi: Cilat janë simptomat, sa zgjasin dhe si trajtohen

Në shumicën e rasteve, helmimi nga ushqimi vjen duke ngrënë ushqime të kontaminuara me baktere, siç është salmonella, E. Coli, apo me ndonjë virus. Ushqimi mund të kontaminohet në shumë mënyrë – duke mos e gatuar tërësisht ushqimin (veçanërisht mishrat), duke e lënë ushqimin të qëndrojë shumë gjatë pas gatimit dhe para se ta hani, …

A duhet të pini shejk proteinash pas stërvitjeve??

Proteina dhe karbohidratet janë komponente thelbësore të cilat duhet të konsumohen pas një sesioni intensiv të ushtrimeve fizike, sepse mundësojnë rikuperimin e trupit dhe muskujve. Por nëse jeni duke u përpjekur t’i humbni disa kilogramë, konsumimi i shejkave me proteina pas stërvitjeve e bën më të vështirë humbjen e peshës për shkak të përbërësve të …

Më në fund e dimë: Është zbuluar se si saktësisht e “ushqen” sheqeri kancerin dhe e bën edhe më vdekjeprurës    

Ja se si sheqeri u ndihmon qelizave të kancerit që të pushtojnë trupin tonë. Edhe pse tashmë ekziston lidhja e dëshmuar midis kancerit dhe sheqerit, shkencëtarët nuk kanë arritur të kuptojnë se si ajo saktësisht duket – së paku deri tani. Falë hulumtimit nëntëvjeçar, shkencëtarët më në fund kanë bërë një përparim të madh dhe …

Këtë nuk e keni ditur: Sekreti i lëvores së portokallit (foto)

Pasi ta lexoni këtë tekst, lëvoren e portokallit kurrë më nuk do ta hidhni. Është treguar që lëvorja e portokallit ka shumë efekte në përmirësimin e shëndetit sesa edhe vetë fryti i kësaj peme. Përmban shumë kalcium, madje dyfish më shumë sesa bërthama dhe kështu forcon eshtrat. Gjithashtu, për shkak të përmbajtjes së lartë të …

Efektet shëndetësore të kungullit

Përderisa jemi mësuar ta shohim kungullin në supë apo në pite, duhet të kemi parasysh se kungulli sjell shumë përfitime shëndetësore. Ai përmban gjithsej 19 vitamina dhe minerale, ndërsa mund të konsumohet në shumë mënyra të ndryshme, transmeton Telegrafi. Tiffanny DeWitt, nutricioniste e njohur, ka treguar për disa nga përfitimet më të mëdha që i …